UBB Başkanı Barak'ın '30 Ağustos Zafer Bayramı' mesajı

Ulusal Basın Birliği Başkanı Gazeteci-Yazar Yıldıray Deniz Barak, '30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

UBB Başkanı Barak'ın '30 Ağustos Zafer Bayramı' mesajı


30 Ağustos'un Türk milleti için büyük mücadelenin bayrama dönüştüğü gün olduğunu kaydeden Ulusal Basın Birliği Başkanı Yıldıray Deniz Barak, "Bugün, ‘zafer bizimdir’ dediğimiz o büyük mücadelenin bayrama dönüştüğü gün: 30 Ağustos. 99 yıl önce Milli Mücadele’nin kazanıldığı, ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eden bu bayram, sadece kazanılmış bir savaşı nitelemez; bağımsızlık, özgürlük adına verilen destansı mücadelenin önemini de simgeler.

Çünkü yola tek bir zafer elde etmek amacıyla çıkılmamıştır. Zaferler kendilerinden daha büyük amaçları gerçekleştirebilmenin en önemli kilometre taşıdır. Bu sebeple, bağımsızlık savaşımız olan Kurtuluş Savaşı; kayıtsızşartsız millet egemenliğine dayalı tam bağımsız bir ülkenin diğer adıdır. Bu zafer, topyekün anadolunun zaferidir. Ulusal bir direnişin, mücadelenin, savaşın yükünü üstlenen, çilesini çeken bir halkın zaferidir.

Bu zafer; tebaadan millete geçecek bir halkın gericiliği yıkan, aydınlığı kuran, laik yaşamı önceleyen günlerinin; gerçek demokrasinin, eşitliğin ve temsilde adaletin habercisidir" dedi.

Geleceğe özgür bir memleket bırakmak adına cumhuriyete sahip çıkılması gerektiğini belirten BARAK, "Bu kapsamlı mücadeleyi ve hedefleri, 100 yıl önce Mustafa Kemal’in söylediği, bir savaş taktiğinden fazlasını ifade eden, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünde de görebiliriz. Bugün de aydınlığa olan ihtiyacımız ortadadır. Bugün de hala her bir satıh bütün vatandır.

Bu yüzden, dünya tarihine damgasını vuran, işgalden kurtuluşun zaferi olan 30 Ağustos’un bir bayramdan fazlası olduğunu anlamalı; coşkuyla kutlamalı ve ufkun ötesini görebilmeliyiz. Geçmişi geleceğe bağlamak adına, çocuklarımıza daha güzel ve özgür bir memleket bırakmak adına Cumhuriyetimizin hafızasına ve değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.

İşte bu bilinçle; Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; bu uğurda canını veren, Milli Mücadelede emeği geçen tüm kahramanları saygı ve minnetle anıyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun" ifadelerini kullandı.