İBB’nin sanat sergisine soruşturma açtıran Alperenler Teşkilatı Başkanı suç makinesi çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Feshane’deki sergisine yönelik suç duyurusunda bulunan Yesevi Alperenler Teşkilatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Mican’ın suç sicili bir hayli kabarık çıktı. Mican’ın zamanında Neve Şalom Sinagogu’na saldırdığı için yargılanıp hapis cezası almış olduğu da ortaya çıktı.

İBB’nin sanat sergisine soruşturma açtıran Alperenler Teşkilatı Başkanı suç makinesi çıktı

İBB’nin sanat sergisine soruşturma açtıran Alperenler Teşkilatı Başkanı suç makinesi çıktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 22 Haziran’da Artİstanbul Feshane’de açtığı ‘Ortadan Başlamak’ isimli resim sergisi hakkında, ‘halkın kin ve düşmanlığa tahrik’ suçu işlendiği iddiasıyla soruşturma açıldı.Suç duyusunda bulunanIN da Yesevi Alperenler Teşkilatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Mican olduğu öğrenildi.

10Haber’den Okan Özyurt’un haberine göre, Artİstanbul Feshane’nin önündeki gerici protestoya da Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı sıfatıyla katılmış olan Mican’ın suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Savcılığı sergiyle ilgili ‘halkı kin düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ iddasıyla soruşturma başlattı.

SİNAGOGA SALDIRDIĞI İÇİN HAPİS CEZASI ALMIŞ

Mican’ın daha önce Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı olarak 20 Temmuz 2017’de Beyoğlu’ndaki Neve Şalom Sinagogu’na saldırdığı için yargılanıp ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan bir yıl hapis cezası almış olduğu ortaya çıktı.

Mican’ın tek suçu ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ değil. 2016’da İstanbul’da düzenlenmesi planlanan bir eyleme (LGBT) yönelik yaptığı açıklama nedeniyle de yargılanmış ve ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan ceza almış.

1982 doğumlu Mican aslında siyasi bir kişilik. 14 yaşında Nizam-ı Alem Ocaklar’ıyla tanışmış. Büyük Birlik Partisi Eminönü Gençlik Kolları temsilciliği, iki dönem İstanbul Alperen Ocakları Bölge sorumluluğu, üç yıl Alperen Ocakları Pendik ilçe başkanlığı, dört yıl Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı ve iki yıl Alperen Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüş. Partisinden ihraç edilmek için disiplin kuruluna sevk edildi.

MUSTAFA DESTİCİ’YE HAKARET ETMİŞ

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı görevinden alınsa da 2020 yılında Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) olağan kongresinde BBP Genel Başkanı olmak için adaylığını koyuyor. Fakat BBP kongre öncesinde Mican’ın partiden ihraç edilmesi için Disiplin Kurulu’na sevk ediyor. Sevk sebebine de Mican’ın 2018’de BBP Genel Başkan Mustafa Destici’ye hakaret etmesi.

KERKÜK’TE SİLAHLA POZLAR

2017’de AA’ya “Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı olarak “200 kişiden oluşan öncü birliğimizle 5 Ekim’den sonra Kerkük’e gideceğiz. Canımızla, malımızla kardeşlerimizle birlikte mücadelemizi sürdürecek ve Barzani’ye, Türk’ün gücünü göstereceğiz” açıklamasını yaptıktan sonra Kerkük’e 200 adamıyla gidip eli silahlı fotoğraf paylaşan Mican’ın, sonrasında BBP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı’nın hesabından da elinde silahla fotoğrafı paylaşılıyor ve “Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, beraberindeki 200 gönüllü ile Kerkük’e giderek burada yürütülen direnişe destek verdi” deniliyor.

Hatta Yeni Akit gazetesinde yine Mican’ın elinde silahlı fotoğrafı yayınlanarak ‘Alperenler Türkmen kenti Kerkük’e ulaştı’ haberi yapılıyor.

ÇETE KURUP İNSAN KAÇIRMIŞ

Kürşat Mican silaha aşina bir isim. 2005’ten iki haber. Biri Hürriyet diğeri Sabah arşivinden. Gazete haberi ‘Kurtlar Vadisi’ne özenip, sekiz gün işkence yaptılar’ diye vermiş, Sabah ‘Kurtlar Vadisi ‘örnek’ oldu’ diye yayınlamış. Haber şu: “Bayrampaşa’daki işyerinden silah zoruyla kaçırdıkları Zübeyir Temurtaş’a sekiz gün boyunca korkunç işkenceler yapan ve ailesinden fidye isteyen beş çete üyesi, kendilerine yardım ve yataklık yapan yedi kişiyle birlikte yakalandı. Zübeyir Temurtaş’ın ağabeyi Hacıbey Temurtaş’ın şikâyeti üzerine harekete geçen İstanbul Asayiş Şube Gasp Büro ekipleri, çete üyelerini 10 gün takibe aldı. Temurtaş’ın rehin tutulduğu evi de belirleyen polis, Hacıbey üyelerini 10 gün takibe aldı. Temurtaş ın rehin tutulduğu evi de belirleyen polis, Hacıbey Temurtaş’tan çete üyeleriyle anlaşmasını istedi. ‘Polat’ lakaplı çete lideri Kürşat Mican 27 Mayıs günü fidyeyi almak için geldiği Bahçelievler’de polis tarafından yakalandı. Rehin işadamını kurtaran polis, aynı gün Fatih, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Üsküdar’da eş zamanlı düzenlediği operasyonlarda, beş çete üyesiyle kendilerine yardım ve yataklık yapan yedi kişiyi gözaltına aldı. Çete üyeleriyle birlikte dört ruhsatsız ve bir kurusıkı tabanca ile çok sayıda mermi ele geçirildi.” 23 yaşında iş insanı kaçırıp işkence eden Kürşat Mican.

KAÇIRDIĞI İŞ İNSANINA İŞKENCE ETMİŞ

Basındaki haberde kaçırılan Temurtaş nasıl işkence gördüğünü de anlatmış: “Beni Zeytinburnu’nda bir bodrum katına kapattılar. Sürekli gelip dövüyorlardı. Üzerimde sigara söndürdüler, kerpetenle kulak mememi ve burnumu sıktılar, saçlarımı önce bıçakla tutam tutam, daha sonra da tamamen tıraş ettiler. Zorla idrarımı içirdiler. Oradan Üsküdar’a, ardından da Fatih’e getirildim. Her şeyden ümidimi kestiğim anda polis tarafından kurtarıldım.”