Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... Dünyanın beklediği haber geldi! Gazze'de ateşkes 2 gün uzatıldı

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Gazze'deki dört günlük geçici ateşkesin iki gün daha uzatılması için anlaşma sağlandığını duyurdu.

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... Dünyanın beklediği haber geldi! Gazze'de ateşkes 2 gün uzatıldı

İsrail ve Hamas arasında varılan 4 günlük ateşkes ve rehine takası anlaşması, bugün itibarıyla dördüncü ve son gününde. 

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed Al Ansari, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir paylaşım yaparak Gazze'deki dört günlük geçici insani ateşkesin iki gün daha uzatılması için anlaşma sağlandığını duyurdu. Al Ansari, açıklamasında, "Katar devleti, devam eden arabuluculuğun bir parçası olarak, Gazze Şeridi'ndeki insani aranın iki gün daha uzatılması için anlaşmaya varıldığını duyurur" dedi.

İSRAİL: REHİNELERİN AİLELERİ BİLGİLENDİRİLDİ

İsrail Başbakanlık Ofisi'nin X hesabından yapılan açıklamada ise Hamas'ın bugün serbest bırakması beklenen rehinelerin ailelerinin durumdan haberdar edildiği belirtildi. Açıklamada kaç rehinenin serbest bırakılacağı bildirilmedi.

İSRAİL BASINI: 11 REHİNE SERBEST BIRAKILACAK

İsrail'in Haaretz gazetesi de Gazze'de tutulan ve Hamas tarafından bugün serbest bırakılması beklenen İsrailli rehinelerin ailelerin bilgilendirilmeye başlandığı bilgisini paylaştı. The Jerusalem Post haber sitesi ise Hamas'ın bu akşam serbest bırakacağı rehinelerin listesini tamamladığını, listede iki anne ve dokuz çocuğun olduğunu aktardı.

KATAR: ATEŞKESİN UZATILMASINA İLİŞKİN OLUMLU MESAJLAR VAR

Mısır'ın ardından bugün Katar'dan yapılan açıklamada geçici ateşkesi iki gün daha uzatmak için çabaların devam ettiği bilgisi verilmişti. Katar Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında, "Ateşkesi iki gün daha uzatmak için çabalar devam ediyor" ifadeleri kullanmıştı. Reuters'a konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi Filistinli bir yetkili ise "Ateşkesin uzatılmasına ilişkin iki taraftan da olumlu mesajlar var" diye konuşmuştu.

BM: TAM İNSANİ ATEŞKES SAĞLANMALI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla bugün yaptığı açıklamada, Gazze'de geçici ateşkesi yerine tam insani ateşkes çağrısı yaptı. Gazze'deki felaketin her geçen gün kötüleştiğine dikkat çeken Guterres, "Anlaşmaya varan diyalog devam etmeli ve Gazze ve İsrail halkı ile daha geniş bölgenin yararına tam insani ateşkes ile sonuçlanmalı" ifadelerini kullandı.

MISIR: ANLAŞMADA SONA YAKLAŞTIK

Mısır Devlet Enformasyon Servisi (SIS) Başkanı Diaa Rashwan, bugün yaptığı açıklamada, Gazze'deki geçici ateşkesin iki gün daha uzatılması yönünde anlaşmaya varmaya yaklaşıldığını duyurmuştu. İki günlük uzatma kapsamında, 20 İsrailli rehinenin ve 60 Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağı belirtilmişti. Rashwan, pazartesi günü 11 İsrailli rehinenin serbest bırakılmasının beklendiğini, 33 Filistinlinin serbest bırakılması için müzakerelerin sürdüğünü de sözlerine eklemişti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti. İsrail, daha önce serbest bırakılan her 10 rehine için ateşkese 1 gün daha eklemeyi kabul etmişti. İsrail ile Hamas arasında varılan mutabakat kapsamında son üç günde 40 İsrailli ve 117 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı. Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmazsa, "insani ara" yarın sabah Türkiye saatiyle 08.00'de sona erecek. (DIŞ HABERLER)