Hamas: İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Filistinli mahkumları idam etmeyi planlıyor

İsrail'in Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir'in Filistinli mahkumları 'idam etmek istediğini' söyleyen Zaher Jabarin, "İsrail, hapishanelerdeki mahkumlara karşı mide bulandırıcı suçlar işliyor" dedi.

Hamas: İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Filistinli mahkumları idam etmeyi planlıyor

Hamas'ın Esirler Ofisi yetkilisi Zaher Jabarin, İsrail'in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in Filistinli mahkumları 'idam etmek istediğini' söyledi. İsrail hapshanelerinde tutulan Filistinli mahkumlara karşı 'mide bulandırıcı suçlar işlendiğini' dile getiren Jabarin, "İsrail, hapishanelerdeki mahkumlara karşı mide bulandırıcı suçlar işliyor ve Ben-Gvir de mahkumları idam etme planlarına dahil oldu, hapishanelerde gerçek bir katliam var" ifadelerini kullandı.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, 7 Ekim'den bu yana hapishanelerdeki Filistinli tutuklulara yönelik ağır yaptırım ve cezalar uyguladığı belirtilmişti. Çatışmaların, İsrail'in hapishanelerdeki Filistinlilere yönelik uygulamasını 'bir çeşit intikam ve işkenceye' dönüştürdüğünu aktaran Esirler Cemiyeti, sabah 6 ile akşam 18 arasında elektriğin kesildiğini, su ve yemek ısıtıcıları dahil tüm elektronik eşyaların toplandığını aktarmıştı.  GAZZE'DE MÜLTECİ KAMPLARINI REDDEDİYORUZ Öte yandan Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail'in Gazze'nin güneyinde "geçici mülteci kampları kurulması" teklifini reddettiklerini söyledi. Iştiyye, haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'ne, Gazze'ye yardımların geçişinin yalnızca Refah Sınır Kapısı'yla sınırlı kalmaması, insani yardım koridorları oluşturulması ve kuzey tarafı başta olmak üzere bölgeye yardımların paraşütle indirilmesi çağrısında bulundu.

'FİLİSTİN TARİHİNDE 'GEÇİCİ' DİYE BİR ŞEY YOK'

Yerlerinden edilen Filistin halkının evlerine dönmesini istediklerini belirten Iştiyye, İsrail ordusunun uluslararası kuruluşlardan talep ettiği Gazze'nin güneyinde "geçici mülteci kampları kurulması" teklifini kabul etmediklerini vurguladı. Iştiyye, "Filistin tarihinde geçici diye bir şey yok. Tecrübeler bize geçicinin kalıcı olduğunu öğretti" ifadelerini kullandı.

"Yetkinin yeniden Gazze'ye verilmesine karşı çıkan ve uzun süre işgali sürdürmeyi isteyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya" hitaben Iştiyye, şunları söyledi: "İzlediği siyaset onlara felaket getirecek. Gazze Şeridi, 1967'de işgal edilen Filistin topraklarının bir parçasıdır. Bizim oradaki halkımıza yardım etmek için kimseden izin almamıza gerek yok."

Iştiyye hala bazı ülkelerin İsrail'in kendini savunma hakkından bahsetmesinden esef duyduğunu ifade ederek, "Saldıranın meşru müdafaa hakkı yoktur. Kim İsrail'e silah desteği yapıyorsa Filistinli çocuk, kadın ve masumların akan kanına ortaktır" dedi. (DIŞ HABERLER)