EYT'lilere Artçı Şok Geldi! Yüzde 25'lik Emekli Zammından EYT'liler Yararlanacak Mı?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emekli maaşlarının yüzde 25 artırılmasına ilişkin madde kabul edildi. Önergede yüzde 25’lik maaş zammından 2023 Ocak ayı öncesi yararlanacağı hükmü bulunuyor.

EYT'lilere Artçı Şok Geldi! Yüzde 25'lik Emekli Zammından EYT'liler Yararlanacak Mı?


Memur maaşlarına yapılacak zam oranının belirlenmesinin ardından memur, SGK ve Bağkur emeklilerinin de zam oranı belli oldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emekli maaşlarının yüzde 25 artırılmasına ilişkin madde kabul edildi.

Ancak artış Ocak 2023 öncesi bağlanan aylıkları kapsadığı için EYT kapsamında emekli olanlar bu artıştan yararlanamayacak. Ayrıntıların belli olmasının ardından sosyal medyada "EYT'den emekli olanlar taş mı yesin" yorumları yapıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP’nin memurların maaş artışları ile bazı vergileri artıran ve ek vergiler öngören ‘6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremler in Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşırlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişikli Yapılması Hakkında Kanun teklifinin görüşmeleri sürerken, AKP, emekli maaşlarının yüzde 25 artırılması için önerge verdi.

Kanun teklifine yeni bir madde olarak eklenen önerge, komisyonda kabul edildi. Buna göre; memur, SGK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarında yılın ikinci yarısı için yüzde 25 artış yapılacak. Ancak, önergeyle getirilen yüzde 25’lik maaş zammından 2023 Ocak ayı öncesi emekli olanların yararlanması öngörüldüğü için EYT kapsamında emekli olanlar zamdan yararlanamayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Yapılabilecek iyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim. İnşallah önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız'' demişti.

Kök Maaş Kıskacı

Emeklilere bir kötü haber de en düşük emekli aylığı olan 7500 TL alanlara geldi.

Prof. Dr. Aziz Çelik Twitter hesabından “En düşük emekli aylığının artırılması ne anlama geliyor?” başlığıyla açıklamalarda bulunmuşt ve bu konuda uyarmıştı.

“En düşük emekli aylığının 7,500 TL'ye tamamlanması ne anlama geliyor?”

başlığıyla Twitter hesabından paylaşım yapan Prof. Dr. Aziz Çelik, “Tehlike şudur: 7,500 TL'nin altındaki milyonlarca emekli Temmuz'da enflasyon zammı alamayabilir” demişti.

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın Meclis’teki “En düşük emekli aylığı da temmuz zammı kök aylık üzerinden yansıtılacak. Kök aylık 4 bin liraysa yüzde 40 zam varsayımıyla emekli aylığı 5,600 lira olacak ama 7,500 lira almaya devam edecek” söylemini hatırlatan Çelik, “Kök aylıklar 7,500 TL olmuyor. Farkı Hazine tamamlıyor. Temmuz'da zamlar 7,500 TL üzerinden değil kök aylık üzerinden yapılacak. Yeni düzenleme sonucu 7,500 TL alanlar (eğer temmuz 2023'te yeni bir tamamlama işlemi olmazsa) enflasyon zammını kendi daha düşük olan kök aylıkları üzerinden alacak ve çoğu 7,500 TL almaya devam edecek” İfadelerini kullanmıştı.