12 gün oldu! Tunceli Yanıyor !

Tunceli’deki orman yangını 12 gündür devam ediyor. Tunceli Belediyesi Başkanı Maçoğlu, yangının rüzgarın etkisiyle genişlediğini söyledi.

12 gün oldu! Tunceli Yanıyor !

12 gün oldu! TUNCELİ YANIYOR
Tunceli Buzlutepe Köyü mevkiisinde yangın 12 gündür devam ediyor. TELE1’e konuşan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet, yangındaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

‘Yangının rüzgar ve sıcaklık etkisiyle genişlediğini’ söyleyen Maçoğlu, “Yangın aynı şekilde devam ediyor. Hatta bölgedeki sıcaklık ve rüzgar etkisiyle genişliyor. İnsanların bölgeye girmesi engelleniyor. Konuyla ilgili çok fazla açıklama yok” dedi. Maçoğlu, yangının çıkış nedenine dair bilgiye sahip olmadıklarını da ekledi.

“BİRÇOK CANLI YANGINDAN ETKİLENİYOR”
 
Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik ve avukat Barış Yıldırım bölgeden açıklama yaptı. Yangının rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığını ve bir an önce havadan müdahale edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, uluslararası Bern Sözleşmesi’ne göre korunan birçok canlının yangından etkilendiğini ifade etti.

12 gün oldu! TUNCELİ YANIYOR

Açıklamada, şöyle denildi: “Hozat ilçesi Kurukaymak mevkiinde 18 Ağustos tarihi itibariyle başlayan orman yangını, maalesef yayılarak devam etmekte. Bölgeye girişimize kolluk güçlerince izin verilmedi. Hızlı bir şekilde yangına müdahale edilmesi gerekiyor. Canlılar yangından büyük bir şekilde etkileniyor. Yüksek miktarda ağacın yandığı da buradan görülüyor. Orman Kanunu ve Anayasa’nın 169’uncu maddesi çerçevesinde burada gerekli tüm önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor. Anayasa açıkça ormanlara zarar verecek hiçbir faaliyete ve eyleme izin veremez hükmünü taşıyor.”

“OVACIK’TA DUMAN GÖRÜŞ MESAFESİNİ YOK ETTİ”

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ovacık ilçesinde dumandan dolayı görüş mesafesinin olmadığını belirterek, şöyle dedi: “Yangına yapılan müdahalenin ne aşamada olduğunu bilmiyoruz. Valiyle yaptığımız görüşmede kendisinin, milletvekilinin ve bizlerin o bölgeye gideceğini söyledi. Şu an itibariyle yangının daha da yaygınlaştığını görüyoruz. Dumanlar, Ovacık ilçe merkezinde görüş mesafesini yok etti. Bu yangına gerekli müdahale edilmezse daha vahim sonuçlar doğacağını biliyoruz. Burada orman kısmen maki gibi görülse de bölgedeki ağaçların yer yer 10 metreyi aştığını biliyoruz”

“HAVADAN MÜDAHALE EDİLMEZSE KİMSE ÖNÜNÜ ALAMAYACAK”

Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik ise, yangının iş makineleriyle söndürülemeyeceğini, bir an önce havadan destek gönderilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı:

“Yangın, 16 Ağustos tarihinde görülen Tanzi bölgesinde başladı. Biz o gün Çakmaklı bölgesine gelerek vali beye görüntüleri attık. Vali bey de hemen müdahale edeceğini söyledi. Bölgede o gün çatışmanın başladığını, çatışmadan kaynaklı iş makinelerinin o bölgeye yollamayacaklarını ifade etti. Bugün de geldik yangın bölgesine bakmaya, gördüğünüz gibi yangın üst bölgelere daha da yayılmış. Şu anda yangına insan gücüyle müdahalenin olamayacağını, bölgenin mayınlı bölge olduğunu, hatta domuzların mayına bastığını ifade ettiler. Bugün kamu görevlileriyle yaptığımız görüşmelerde bir tane itfaiyenin, bir tane dozerin bir tane de iş makinesinin bölgeye geldiğini, Ovacık bölgesinden ilerleyemediklerini ve Hozat’tan girdiklerini söylediler. Bölgenin iş makinalarıyla kontrol altına alınmayacağını biliyoruz. Bir an önce havadan destekle müdahale edilmesi lazım, yoksa yaygın büyüyerek devam edecek. Önünü de kimse alamayacaktır.”