Yaşlı ve engelli aylığı ne zaman yatacak? Engelli maaşı bayramdan önce verilecek mi?

Yaşlı ve engelli aylığı alan kişilerin maaş ödemeleri ile ilgili son dakika açıklaması Bakan Mahinur Özdemir Göktaş’tan geldi. Ödemelerin tarihine ilişkin detayı paylaşan Bakan Göktaş “bayram öncesi” müjdesini verdi. Peki, yaşlı ve engelli aylığı ne zaman yatacak? Engelli maaşı bayramdan önce verilecek mi?

Yaşlı ve engelli aylığı ne zaman yatacak? Engelli maaşı bayramdan önce verilecek mi?


Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren yaşlı ve engelli aylığı ödemeleri ile ilgili beklenen açıklama geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ödemelere ilişkin açıklamada bulundu.

YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI NE ZAMAN YATACAK?

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, “Kurban Bayramı dolayısıyla Temmuz ayına ilişkin yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını bugün itibarıyla hesaplara yatırıyoruz” dedi. Dolayısıyla 23 Haziran’dan itibaren yaşlı ve engelli aylığı ödemeleri hesaplara yatmaya başlanacak.

ENGELLİ MAAŞI BAYRAMDAN ÖNCE VERİLECEK Mİ?


Bakan Göktaş’ın açıklamasında yer alan bilgilere göre ödemeler bayram öncesinde hesaplarda olacak.

YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Açıklanan yeni asgari ücret sonrasında bazı basın yayın organlarında "Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları" tutarlarına ilişkin çıkan haberler hakkında’ aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. İlgili taraflarca yapılan görüşmeler sonrasında 20 Haziran 2023 tarihinde belirlenen yeni asgari ücret sonrasında gerçekleşen artışın, bazı basın yayın organları tarafından “Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları”na da aynı oranda uygulanarak güncellendiği görülmüştür. Paylaşılan “güncel” Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları tutarları gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca hak sahiplerine ödenen “Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları”na ilişkin iş ve işlemler ilgili mevzuat doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede bahse konu aylıklara ilişkin ödeme tutarları 2022 sayılı Kanun, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve memur aylık katsayısına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla 01/07/2023 - 31/12/2023 tarihleri arasında geçerli olacak Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylıkları tutarları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak memur aylık katsayısı sonrasında hesaplanabilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.