Alevilerin Meclis önündeki eylemine polis kalkanlı engelleme

Alevi örgütleri, hazırlanan torba kanun teklifinin yetersiz olduğunu ifade ederek Meclis önünde açıklama yapmak istedi, polisin engellemesiyle karşılaştı.

Alevilerin Meclis önündeki eylemine polis kalkanlı engelleme


Türkiye’de bir süredir “Alevilik” ile ilgili düzenlemelere dair tartışmalar sürüyor. AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan 21 maddelik torba kanun teklifinde yer alan düzenleme, Alevi kurumların tüm itirazlarına rağmen komisyon görüşmelerinde ‘kültür’ ifadesiyle kabul edildi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde kabul edilen yasa teklifinin yetersiz olduğunu savunan yedi Alevi kurumu, “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” çağrısıyla Meclis’in Çankaya kapısında bir araya gelmek istedi. Polisin engellemesiyle karşılaşan Alevi örgütleri temsilcilerinin Meclis önünde açıklama yapmasına izin verilmedi. Bunun üzerine Alevi örgütü temsilcileri Meclis kapısının yanında bulunan parkta toplandı.AYRANCI PAZARI’NDA TOPLANANLARA İZİN VERİLMEDİ

Meclis önüne gelmesine izin verilmeyen Alevi örgütü temsilcilerinin bir kısmı ise Meclis yakınlarında bulunan Ayrancı Pazarı’nda bir araya geldi. Meclis önüne gitmek isteyenleri engelleyen polis kalkanlarıyla engelledi.

MECLİS ÖNÜNDEKİ EYLEMİ HANGİ KURUMLAR DESTEKLİYOR?

"Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” çağrısıyla Meclis önünde yapılmak istenen açıklamayı destekleyenler arasında, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri bulunuyor.

ALEVİLER MECLİS PARKI’NDA BİR ARAYA GELDİ

Yaşanan arbedenin ardından polis grubun Ayrancı Pazarı’ndan Meclis Parkı’na yürümesine izin verdi. Sloganlar eşliğinde yürüyüşün ardından Alevi örgütü temsilcileri Meclis Parkı’nda bir araya geldi. Alevi kurumu üyeleri, alkışlar eşliğinde “Aleviyiz haklıyız kazanacağız” “Aleviler vardır Alevilik haktır” “İnançlara özgürlük halklara kardeşlik” sloganları attı.

CHP, HDP VE TİP MİLLETVEKİLLERİNDEN EYLEME DESTEK

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın aralarında bulunduğu 20’ye yakın CHP milletvekili Alevilerin yürüyüşüne destek verdi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’un yer aldığı 10’a yakın HDP’li milletvekilinin yanı sıra TİP milletvekilleri Barış Atay ve Ahmet Şık da Meclis önündeki eyleme katıldı.

‘TORBA YASA DEĞİL EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ’

Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, Meclis önünde “Torba yasa değil eşit yurttaşlık istiyoruz” başlığıyla yapılan açıklamayı okudu. “Siyasi iktidar ve AKP hükümetinin Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor” diyen Fırat, “Cumhuriyetin birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Aleviler, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor” ifadelerini kullandı.

İktidarın Meclis’e getirdiği düzenlemeye, “Bu kanun ile Alevilerin İbadeti olan Cem ve ibadethaneleri olan Cemevlerimiz bir sorun olarak gösterilmektedir” denilerek tepki gösterilen açıklamada öne çıkan ifadeler şu şekilde sıralandı:

AKP HÜKÜMETİ ÇÖZÜMÜ BETONDA GÖRÜYOR: AKP bu yasa tasarısı ile Alevi İnancı ve Kimliğini zinhar inkâr etmek ve tanımamakla birlikte üstüne üstlük kendi zihniyetine göre bir Alevilik tanımı yapmaktadır. Bu yasa ile Aleviliği Sünni Geleneğin altında kültürel bir öge olarak göstermekte, İnancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları, Alevi halkının talepleri onlarca yıldır ortada dururken, bu yasa tasarısı ile AKP Hükümeti çözümü betonda, demirde görmektedir. Yıllardır dile getirdiğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz.

EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ:
Siyasi iktidarda artık bunu görmek, anlamak ve uygulamak zorundadır. Aleviler var, aleviler burada ve Alevilik haktır. Ve bir kez daha Analarımızla, Pirlerimizle, Dedelerimizle, yoluna sıtk-ı sadakatle bağlı çekilen onca eza cefa ve çileye rağmen yolundan dönmeyen talipleriyle halkın meclisinin önünden haykırıyoruz eşit yurttaşlık istiyoruz.

İNANCIMIZA DOKUNMAYIN:
İnancımız 72 millete bir nazarla bakan ocak sistemi ile rıza ilişkisidir. Yolumuz rızalık üzerine yürür. İnancımızın sınırları kanunlar ya da kararnameler ile değil toplumsal rızalık esasıyla kendini ifade etmiştir. Bu yönüyle torba yasa yaklaşımı inancımıza saygısızlık olduğu gibi, ocaklarımıza kayyum atamaktır. Kabul etmiyoruz. Yol bir sürek bin bir diyen inancımız her inancın içerisinde ki hakikat arayışına kıymet verir, kıymet bilir. Devlet bu kıymet de adalet şirazesi ile ancak mana bulabilir. Bugün kutuplaştıran, ayrıştıran, şiddet dili ve politikaları topraklarımızda derin ayrışmalara sebep olacak hırslar barındırıyor. Bu duruma ancak vicdan ile karşı durabilir. Bir birine hürmet ile yol bulabiliriz. Hakkımızdır ki inancımızın kök değerlerini yok edercesine zulme varan bu imha yasasını kabul etmiyoruz. Ocağımıza, inancımıza dokunmayın.

CEMEVLERİMİZ İBADETHANEMİZDİR: Biz Aleviler Cemevlerimizde, Cem ibadetimiz ile birbirimize niyaz olur, görür, görülürüz. Bin yılların birikimi inanç gerçeğimiz bu şekilde yaşamış ve yaşamaktadır. İnancımız El Ele- El Hakka düsturu ile rıza temelinde Hak ile Hak olmak gerçeğidir. Bu mana bağı ile her varlık birbirine niyazdır. Kimsenin inancını ve ibadethanesini tarif etmeyeceğimiz gibi, kimse de bizim inancımızı ve ibadethanemizi tarif edemez. İktidar Sunni – Hanefi inancına biz Alevileri de ekleme amacındadır. Biz tarif ve tahrif etmediğimiz gibi, bizlere de tarif ve tahrifi kabul etmiyoruz. Ve tekrar tekrar ifade ediyoruz. Cem ibadetimiz, Cemevleri ibadethanemizdir.

ALEVİLER VARDIR, ALEVİLİK HAKTIR: Geldiğimiz eşikte derin krizlere ve çatışmalara sebep olma potansiyeli yüksek siyasal süreçler tetiklenmiştir. Kaygısını derin yaşadığımız gibi, sorumluluğumuzun da farkında olarak ifade ediyoruz. Siyasi İktidarlar, Cumhuriyetin İkinci yüzyılında tekleşmiş yurt ve yurttaşlık ilişkisini, yeniden yorumlamak, yeni bir anayasa ile taçlandıracak güçlü bir iradeyi ortaya koymak zorundadır. Toplumsal birlik ve direncimizle eşitlik temelinde demokratik, laik bir geleceği birlikte kuracağımıza olan inancımızla, bir daha haykırıyoruz ki Aleviler vardır. Alevilik haktır.