Kılıçdaroğlu’nun söz ettiği belge ortaya çıktı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu gündeme getirmişti. Isparta Şehir Hastanesi’nin ihalesini temel atma töreninden dört ay sonra yapıldığı ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu’nun söz ettiği belge ortaya çıktı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Önemli bir belge ulaştı. Temel attıktan sonra ihale yapıyorsunuz” dediği usulsüzlüğün Isparta Şehir Hastanesi yapım işine ilişkin olduğu ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu’na ulaşan belgeye göre Isparta Şehir Hastanesi’nin temeli 12 Mart 2014 tarihinde atılırken ihale ise 24 Temmuz 2014 tarihinde yapıldı ve hastanenin yapım işi Akfen İnşaat’a verildi. İhale Komisyonu ise 1 Ağustos 2014’te ihaleye itiraz etti ancak Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü karşı bir yazıyla ihale sürecinin devamına ve iptal talebinin reddine karar verdi.

Kılıçdaroğlu, Ankara'da muhtarlar ve STK temsilcileriyle buluşmasında yaptığı açıklamada, “Dün önemli bir belge ulaştı. Gidiyorsunuz önce temel atıyorsunuz, temel attıktan sonra ihale yapıyorsunuz. Temeli atan firmaya ihaleyi veriyorsunuz, akıl alacak şey mi bu? Önce ihaleyi yaparsınız, kim kazanırsa gider temelini atarsınız" demişti.

İşte o belge:KOMİSYON ÜYESİ ŞERH DÜŞTÜ: HUKUKA AYKIRIDIR

İhale komisyonu kararına üye Nurten Seyhan şerh koydu. Düşülen şerhte, "İhale süreci sonuçlandırılmadan, ihale komisyonu karar almadan ihaleyi kazandığı belirtilen firma ve Bakanlık yetkilileri ile birlikte 13 Mart 2014 tarihinde Isparta Şehir Hastanesinin temel atma töreni yapılmıştır. İhale kararı olmadan önce gerçekleşen temel atma töreni hukuka aykırıdır" denildi.

İşte o belgeler: