İstanbul’da ekmeğe yine zam!

İstanbul’da 230 gram ekmek fiyatı 2 TL’den 2,5 liraya çıkarılmıştı. Bir ay geçmeden ekmeğe bir zam daha yapıldı. Ekmeğin gramajı düşürülerek fiyatı 3,5 liradan satılmaya başlandı. Temel gıda maddelerinden sütün 1 Litresi 14 lira, Ekmeğin tanesi 3,5 lira oldu. Yani, günde sadece 1 Lt süt, 2 ekmeğin aylık maliyeti 630 liraya yükseldi.

İstanbul’da ekmeğe yine zam!

Geçtiğimiz hafta gramajı 210’a düşürülüp 3 liraya satılan ekmeğe yine zam geldi. Kentte birçok fırın gramajını düşürdüğü ekmeği 3,5 liraya satmaya başladı. Kadıköy’de fırın işleten Vedat Yılmaz, “Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor” dedi.

Ekmeğin 3.5 liradan satıldığı ilçeler arasında Kadıköy ve Ataşehir de bulunuyor. Fırıncılar ise ekmeğe artan girdi maliyetlerinden dolayı zam yaptıklarını belirtti.

İstanbul'da ekmeğe yine zam: Bazı fırınlar 3.5 liradan satmaya başladı -  11.12.2021, Sputnik Türkiye

“ŞU ANDA EKMEĞİN 5-6 LİRA OLMASI GEREKİYOR”
Ataşehir’de fırın işleten Alper Sandıkçı girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı zam yaptıklarını söyleyerek, “Bizim için bu fiyatlarda ilerde çok ucuz olacak. Fiyatların artması bizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşa karşı mahcubiyet yaşıyoruz. Bu durumun en mağdurları bizleriz.

Un maliyetleri 1 yıl içerisinde yüzde 300 arttı. Yılbaşından sonra fiyatlar artarsa 4-5 lira olabilir. Bu şartlarda giderse birçok fırıncı yakında olmayacak” dedi. Kadıköy’de fırın işleten Vedat Yılmaz ise “Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Artık un fiyatları 2 ayda bir artıyor. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor. Maalesef müşteriler haklı olarak çok tepki gösteriyor. Elimizde değil artık üretim yapamama durumuna geldik” ifadelerini kullandı.