Diyarbakır'da ‘Süslü Kadınlar’ bisiklet turu yaptı

Diyarbakır'da bir araya gelen kadınlar, 'Otomobilsiz Kent Günü'nde 10 kilometre pedal çevirerek bisikletin günlük yaşamdaki önemine dikkati çekti.

Diyarbakır'da ‘Süslü Kadınlar’ bisiklet turu yaptı


İzmir 'de 2013 yılında başlayan 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu', 9’uncu yılda büyüyerek önce Türkiye'de daha sonra dünyadaki diğer şehirlerde destek buldu. 32 ülkede 200 şehirde bugün akşam saatlerinde eş zamanlı olarak düzenlenen bisiklet turu, Diyarbakır'da da gerçekleşti. Kayapınar ilçesi 75 metrelik yolda bir araya gelen kadınlar, 'Otomobilsiz Kent Günü' kapsamında hem bisikletin önemine dikkat çekmek için Sur ilçesindeki Keçi Burcu’na pedal çevirdi. Kadınlara, 10 kilometrelik güzergahta vatandaşlar alkışlarla destek verdi.
Diyarbakır'da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi
Burada konuşan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Çilem Aydın, bugün ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ olduğunu belirterek, "Bizlerde hem o güne dikkat çekmek için hem de kadınların sokaklarda var olduğunu göstermek için 32 ülke ve 200 şehirde bugün eş zamanlı olarak yollara çıktık. Kendimizi ve bisikletlerimizi süsleyerek kadınların her alanda olduklarını göstermek amacıyla bugün Diyarbakır sokaklarında hep beraber turlayacağız. Yaklaşık 10 kilometre yol kat edeceğiz. Ağır, kontrollü ve eğlenceli bir şekilde hareket edeceğiz. Çünkü bize yeni katılan arkadaşlarımız var” dedi.

Bisikletiyle tura katılan Ayşe Özer ise "Kadınlar olarak hayatın her alanında tüm renklerimizle ve güzelliklerimizle var olmak istiyoruz. Ben normal hayatımda işe giderken dahi bisikletle giden biriyim. Bazen dezavantajı oluyor. Çünkü kadın olduğumuz için ekstra rahatsız edilme durumumuz olabiliyor” diye konuştu.