Barış Pehlivan tahliye edildi

Barış Pehlivan hakkındaki denetimli serbestlik dilekçesi Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edildi. Pehlivan tahliye edildi.

Barış Pehlivan tahliye edildi

"Hiç olmaması gereken süreç yaşadım 3 aydır. Maalesef bu iktidar, yargı sistemi beni 3 aylığına cezaevine soktu. Hak ettiğim denetimli serbestlik hakkını bana çok gördüler. Bu hakkımı savunmak için ciddi mücadele verdik. En sonunda bir davanın düşmesiyle birlikte denetimli serbestliğe ayrıldım. Yargıdaki çürümüşlüğün yanında okyanusta kum tanesi kadar kalıyor. Türkiye'de gazetecilere olan baskıları çözmüyor. Benimki sadece küçük simge. Umarım böyle süreçleri daha az yaşadığımız Türkiye'ye kavuşuruz. Dün nasıl gazetecilik yaptıysam yine aynı gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Bu süreçte bana destek olan herkese teşekkür ederim."

Kendisini cezaevi önünde karşılayan tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen’in hediye ettiği kalemi gösteren Pehlivan, Gezen’e teşekkür etti. Gezen ayrıca, bir de tesbih hediye etti ve “Bu da içerideyken verilir ama artık dışarıda kullan” dedi. Pehlivan, “Müjdat Gezen, anlattığım adalet mücadelesinde, Nazım Hikmet’in hayatını anlattığı için Savaş Dinçer ile birlikte, 12 Eylül darbe mahkemelerinde, sanık sandalyesine oturtulmuş birisi. O yüzden çok değerli” dedi. Gezen, “O zaman böyle değildi. O zaman biz ilk duruşmada çıktık ve dava da düşmüştü. Darbe daha hafifti. Bu son inşallah. O bizim canımız, pehlivandır. Girdiği tüm güreşlerden hep tuşla galip çıktı. Bu işten de galip çıktı. Sırtı yere gelmez. Aramıza yeniden hoş geldi. Bu son olsun” diye konuştu.DAVA DÜŞMÜŞTÜ

‘Mide Bulandıran Öykü’ başlıklı yazısı nedeniyle Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in şikâyeti nedeniyle hakkında dava açılan gazeteci Barış Pehlivan, denetimli serbestlik hakkından faydalanamamıştı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunan Hakim Ömer Faruk Aydıner 3 aydır cezaevinde bulunan Barış Pehlivan hakkındaki şikâyetinden vazgeçmiş, bunun üzerine dün davanın düşmesine karar verilmişti.

AVUKAT: TAHLİYESİNİ BEKLİYORUZ

Avukat Hüseyin Ersöz, kamu görevlisine hakaretten yargılandığı dava düşen Gazeteci Barış Pehlivan’ın durumu hakkında açıklama yaptı. Hüseyin Ersöz, denetimli serbestlik talepli dilekçenin İnfaz Hakimliği’ne gönderilmek üzere Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’na dün teslim edildiğini ifade etti. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ersöz şu ifadeleri kullandı:

“Gazeteci Barış Pehlivan’ın (@barispehlivan) yargılandığı davada, Düşme Kararı verilmişti. Bu karar sonrasında, denetimli serbestlik talepli dilekçe, İnfaz Hakimliği’ne gönderilmek üzere Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’na dün teslim edildi. Cezaevi Müdürlüğü tarafından hazırlanacak 'iyi hal raporu' ile dilekçe, bugün Anadolu İnfaz Hakimliği’ne gönderilecek. İnfaz Hakimliği’nin gün içinde vereceği kararla, Barış Pehlivan’ın cezaevinden tahliye edilmesini bekliyoruz.”

Ersöz bir sonraki paylaşımında Pehlivan hakkında verilen denetimli serbestlik kararını şöyle duyurdu:

"İstanbul Anadolu 4. İnfaz Hakimliği, gazeteci Barış Pehlivan hakkında Denetimli Serbestlik Kararı verdi. Karar, Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Barış Pehlivan’ın kısa süre içinde Cezaevinden tahliyesi gerçekleşecek." (HABER MERKEZİ)