AYM'den Can Atalay kararı: İkinci kez 'hak ihlali' dedi

Anayasa Mahkemesi, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay’ın avukatları tarafından tekrar yapılan başvuruyu değerlendirerek ikinci kez hak ihlali kararı verdi. Yüksek Mahkeme, 25 Ekim'de Atalay için 'hak ihlali' kararını vermişti.

AYM'den Can Atalay kararı: İkinci kez 'hak ihlali' dedi

Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki ikinci hak ihlali başvurusunu görüştü.

Yüksek Mahkeme'de yapılan görüşmede 3 karşı oy ve oyçokluğu ile Atalay'ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verildi.

KARŞI OY SAYISINDA DÜŞÜŞ

25 Ekim'de AYM'nin Atalay için 'hak ihlali' kararı ise 9'a karşı 5 oyla alınmıştı.NE OLMUŞTU?

Can Atalay, 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde TİP'ten milletvekili seçilmişti. Atalay'ın, "milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi" talebiyle yaptığı başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nce reddedilmişti. Tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkının ihlal edildiği ileri sürülerek Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılmıştı. Sürecin devam ettiği sırada Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay'a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı. AYM de başvuruyu kabul ederek oy çokluğuyla 25 Ekim'de Can Atalay'ın "seçilme hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiğine hükmetmişti. AYM'nin kısa kararı Gezi davasına bakan ve hükmü veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM kararına rağmen Atalay’ın tahliyesini reddederken, hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerinin yetkilerini aştığını belirterek AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı da almıştı(HABER MERKEZİ) EMİN TANŞU.

.