Alerji, Covid-19 riskini artırıyor

Covid-19 ile benzer belirtileri olan bahar alerjisi, pek çok kişide endişe yaratıyor. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Akçay alerjisi olanların virüse daha kolay yakalanacağına dikkat çekiyor: Alerjik biri elini daha sık gözüne ve burnuna götürür. Bunun sonucu olarak da Covid-19’a yakalanma riski daha fazla olur.

Alerji, Covid-19 riskini artırıyor

Alerjik hastalıkların kontrol altına alınmaması koronavirüsü  tetikleyebilir" | Independent Türkçe


İlkbahar mevsimiyle birlikte halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen bahar alerjisi şikâyetleri artmaya başladı. Özellikle ısınan havalarla birlikte ortamda artan polen miktarı alerjide tipik olarak görülen burun, göz ve solunum şikâyetlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, bahar alerjisi belirtilerinin Covid-19 belirtileriyle karıştırılıp endişeye sebep olduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulunuyor.

“Koronavirüs olanlarda yüksek ateş, halsizlik, kas ağrısı, koku ve tat alma sorunu olurken bahar alerjilerinde bu belirtiler görülmez” diyen Prof. Dr. Akçay, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bahar alerjisi olan birinde peş peşe hapşırma ve burun kaşınması ön planda olmakta. Küçük çocuklarda yüksek ateş daha az olması nedeniyle alerjik nezle ile koronavirüs birbirine daha çok karışmakta. Ancak, çocuklarda da peş peşe hapşırma ve burun kaşınması ön plandaysa akla alerji getirilmeli.”

Prof. Dr. Akçay, Covid-19’un alerjisi olan kişilere daha kolay buluşabileceğini şu sözlerle anlatıyor: “Cep telefonu, kapı kolu, merdiven korkuluğu gibi birçok yerde olabilen koronavirüse temas eden alerjik biri; elini daha sık gözüne ve burnuna götürecek. Bunun sonucu olarak da koronavirüs hastalığına yakalanma riski daha fazla olacak. Aynı zamanda koronavirüs taşıyan birisi de, sık hapşırma ve fazla burun akıntısı olması nedeniyle de etrafa daha fazla virüs bulaştıracak. Sonuç olarak koronavirüs, alerjisi olanlara daha kolay bulaşabilir ve alerjisi olan hastalar etrafına da daha fazla bulaştırabilir. Bu nedenle de; bahar alerjisi olan kişilerin dış ortamda bulunmaması, ellerini daha sık yıkaması, mümkünse burun ve gözünü elinin dış kısmı ile silmesi çok faydalı olacak.”

AŞIYI HASTANELERDE OLMALILAR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt ise alerjik bünyeli kişilerin aşıya duyarlılıklarının daha fazla olduğuna dikkat çekerek şu uyarılarda bulunuyor: “Dış ve iç uyaranlara karşı bir ani yanıt oluşturma potansiyeli olan alerjik bünyeli kişilerde diğer kişilere göre aşıya duyarlılık daha fazla. Çünkü dışardan bir madde giriyor. Alerjik zemini olanların toplumda yaygın olarak yapılan Sinovac aşısına karşı bir nebze ama BioNTech aşısına karşı daha fazla duyarlılıkları olabilir. Alerjiye yatkınlıkları ya da alerjisi olanlar aşı olmadan önce muhakkak bunu sağlık görevlilerine belirtmeli. Özellikle en ciddi alerjik reaksiyon olan anafilaksi ölümle sonuçlanabilir, kişinin aniden kalp ve solunum durmasına yol açacağı için acil müdahalenin yapılacağı merkezler seçilmeli. O nedenle bu gibi durumlarda aşının aile sağlığı merkezlerinde değil hastanelerde yapılması gerekiyor. Acil servis hizmetinin sunulabileceği, tam donanımlı hastanelerin tercih edilmeli.”


alerji-covid-19-riskini-artiriyor-863027-1.