İngiltere'de benzin fiyatındaki artışa karşı 'yavaş gitme' protestosu

İngiltere, Galler ve İskoçya'da benzin fiyatlarındaki artışa karşı otoyollarda "yavaş gitme" protestoları yapılıyor. Araçların otoyollarda yaklaşık 30 kilometre hızla ilerlediği belirtiliyor.

İngiltere'de benzin fiyatındaki artışa karşı 'yavaş gitme' protestosu


İngiltere, Galler ve İskoçya'da benzin ve mazot fiyatlarındaki artışa karşı "yavaş gitme" protestoları başlatıldı.

Araç sahipleri birçok otoyolda, benzin ve mazottan alınan vergilerin düşürülmesi talebiyle "yavaş gitme" eylemi gerçekleştiriyor.

Sadece hız şeridinin açık bırakıldığı eylemlerde diğer şeritlerde uzun konvoyların oluştuğu bildiriliyor. Araçların otoyollarda yaklaşık 30 kilometre hızla ilerlediği belirtiliyor.

Bazı köprüler kapanırken, polis yetkilileri, eylemler nedeniyle ulaşımın ciddi şekilde aksayabileceği uyarısında bulundu.

DOLU DEPO 100 STERLİN

Ülkede bugün itibarıyla bir litre benzinin fiyatı 1,91 sterlin, bir litre mazotun fiyatı ise 1,99 sterline ulaşmış durumda. 2021 sonunda bir litre benzinin fiyatı 1,45 sterlin civarındaydı. Sedan tipi bir aracın deposunun ortalama 100 sterline dolduğu belirtiliyor.

Son beş haftada toptan alış maliyetleri düşmesine rağmen bunun pompaya yansımaması tepkiye neden olurken, Benzin İstasyonları Birliği, bunun "uluslararası olaylar ve sterlinin dolar karşısında zayıflamasından kaynaklandığını söylüyor.

FairFuelUK (Adil Yakıt) adlı eylem grubunun kurucusu Howard Cox, başka ülkelerde yakıt vergilerinde yapılan indirimin Birleşik Krallık'ta yapılan indirimden çok daha yüksek olduğunu söyledi. Cox, son eylemlerde yer almadıklarını ancak hükümetin adım atmaması halinde protestoların büyüyebileceğine dikkat çekti. (BBC Türkçe)