Kayyum atanan belediye hedeflerin gerisinde kaldı

2019 yılından bu yana kayyumla yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi, hedefler listesinin pandemi bahanesiyle yüzde 70’ini gerçekleştiremedi.

Kayyum atanan belediye hedeflerin gerisinde kaldı


Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019 tarihinde atanan kayyum 2020 için belirlenen 173 hedeften 123’ünü pandemiyi gerekçe göstererek hayata geçiremedi. Halk yönetimden şikayetçi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, 173 maddeden oluşan 2020 yılına yönelik hedefler listesinin yüzde 70’ini gerçekleştiremedi. Kente yönelik hiçbir iş yapmadığı gerekçesiyle eleştirilen Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın başkanlık koltuğunda oturduğu idare, “Vatandaşlardan gelen şikâyetlerin azaltılması” ve “Afet planı hazırlanması” işlerini de kapsayan toplam 123 hedefin gerçekleştirilememe nedenine, “kovid-19 salgını” ile açıkladı.
 
Birgün haberine göre, idare, “Verilen canlı hayvan desteği sayısı, destek sağlanan çiftçi sayısı, bilinçlendirmeye yönelik basılan materyal sayısı, hazırlanan proje sayısı, döşenen parke sayısı” ile “Sosyal yaşam evlerinden faydalanan kişi sayısı, kentin acil afet eylem planının tamamlanma oranı” gibi hedeflerin de aralarında yer aldığı 123 hedefi gerçekleştirilememesini, “Kovid-19’un olumsuz etkilerine” dayandırdı.

GERÇEKÇİ OLMAYAN HEDEFLER

Raporlar, idarenin gerçekçi olmayan hedefler koyduğunu da gözler önüne serdi. İdare, personelin bilgi ve becerilerinin artırılması için 2020 yılında online eğitimler verme kararı aldı. Yılın sonunda belirlediği hedefe ulaşamayan idarenin, online eğitim için gerekli altyapısının bulunmadığı belirlendi. Belediye de kendi koyduğu hedefteki başarısızlığı, “Online eğitim altyapımız yok” diyerek açıklamaya çalıştı.

İki dönem kayyım idaresinde yönetilen belediye, mali kaynak yetersizliği ve borçların fazlalığından da yakındı. Faaliyet raporunda, “Komşu ülkelerle olan istikrarsız ilişkiler” de belediyeyi tehdit eden unsurlar arasında yer aldı.