İzmir'de kirli ihale: Paralar, CHP'li Bornova Belediye başkanının şirketine aktı

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesinin, CHP'li Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un şirketine ihaleler verdiği ortaya çıktı.

İzmir'de kirli ihale: Paralar, CHP'li Bornova Belediye başkanının şirketine aktı


İzmir Büyükşehir Belediyesinin, CHP'li Meclis Üyesi ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un şirketine iş üstüne iş verdi. CHP'li başkanın, ESHOT ve İZSU'ya madeni yağ sattığı ortaya çıktı.

Sabah'tan Koray Taşdemir'in haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü, madeni yağ satın alınması ihalesini 18 Kasım 2019'da gerçekleştirdi. Açık ihale usulü ile gerçekleştirilen 487 bin 285 lira bedelli ihalenin CHP'li meclis üyesi ve aynı zamanda Bornova Belediye Başkanı olan Mustafa İduğ'un ortağı olduğu İduğ Petrol Ürünleri Şirketi'ne verildiği öğrenildi.

"Sadece şirket sahibi olarak kaldım, imza yetkim yok" savunması

Bornova Belediye Başkanı İduğ, yaptığı açıklamada şirketinin Castrol'un Ege bölgesindeki tek yetkili satıcısı olduğunu söyleyerek her türlü ihaleye de girme hakkı olduğunu dile getirdi.

Başkan İduğ, kendisini şu sözlerle savundu:

"Belediye başkanı olduktan sonra sadece şirket sahibi olarak kaldım. İmza yetkim yok"

İZSU'da da benzer iş

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, CHP'li meclis üyesi ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un şirketine aynı zamanda İZSU üzerinden de doğrudan temin yoluyla iş pasladığı öğrenildi.

İhaleye tek istekli olarak girdi

İZSU 2019 yılında, İduğ Petrol Ürünleri Şirketi'ne 217 bin 884 liralık hizmet alımı yaptığı denetim komisyonu raporlarına yansıdı. İduğ, 14 Nisan 2020'de yapılan ihalede ise, İZSU'dan tek istekli olarak 4 bin 596 liralık yedek parça satış işi aldı. 15 Haziran 2020'de 5 bin 424 liralık fatura düzenledi.

AK Partili üyeden eleştiri

Raporunda İduğ'un şirketinin 2019'da aldığı 217 bin 884 liralık hizmet alım işinin önceki denetim döneminde olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Denetim Komsiyonu'nun AK Partili üyesi Fikret Mısırlı, bu nedenle satışın 4734 Sayılı İhale Kanunu'nun hangi maddesine göre gerçekleştiğinin tespitinin yapılamadığını kaydetti.

İduğ'un yardımcısı da işin içinde

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un yanı sıra yardımcısı ve meclis üyesi Hüseyin Ünal'ın da ESHOT Genel Müdürlüğüne hizmet sattığı ortaya çıktı. ESHOT Genel Müdürlüğü'nün, Ünal'ın ortağı ve müdürü olduğu HÜSEYİN ÜNAL OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş'den 41 adet hizmet faturası karşılığı 664.908,663 TL hizmet alımı gerçekleştirdiği tespit edildi.

Belediye kanununa aykırı!

İduğ'un hâlâ söz konusu şirketin ortağı olduğunu belirten Mısırlı, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'na göre meclis üyelerinin görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı buruluşlarına doğrudan veya dolaylı olarak taahhüde giremeyeceğini, komisyonculuk ve temsilcilik yapamayacağını hatırlattı.

idug-2.jpg

İŞTE O BELGELER :

idug.jpg