İkizdere’de kamyonlar durduruldu: Doğa katliamlarına son verin

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de açtığı taşocağına karşı direniş sürüyor. “İkizdere’yi mahvettiniz, evlerimizde tozdan duramıyoruz” diyen bölge halkı, iş kamyonlarının durdurarak oturma eylemi yaptı.

İkizdere’de kamyonlar durduruldu: Doğa katliamlarına son verin

ERDAL DEMİR (YURT HABER)

İkizdere'ye yapılan katliama doğa da sessiz kalmıyor: Talan, bölgeye  heyelan getirdi!

Rize’de yapılacak Lojistik Merkez ve Liman Projesi için gerekli deniz dolgusunda kullanılmak açılan taşocağı, yurttaşların itirazlarına ve bilirkişi raporuna rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Aylardır yapılan patlatmalarla ve kazırlar bölgenin adeta bir çöle döndüğünü belirten bölge halkı bu sabah saatlerinde iş makinelerinin yolunu kesti. Hiçbir önlem alınmadan taşların kamyon üzerinde taşıdığını belirten bölge halkı kamyonların tehlike saçtığına dikkat çekti.

İkizdere’de kamyonlar durduruldu: Doğa katliamlarına son verin

İkizdere Çevre Derneği
sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “İkizdere' de kamyonların geçiş güzergahı kapatılarak oturma eylemi yapılıyor. Doğa katliamlarına artık daha fazla tahammülümüz kalmadı. Doğa Katliamlarına son verin” denildi.

Projeye karşı açılan davada Rize İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesinin yapılmasına karar vermişti. 7 uzman tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan raporda, projenin ekosisteme, arıcılığa ve çay üretimine zarar vereceği belirtilmişti.